Ceturtdiena, 30.03.2023, 07:15
Sveicināti Viesis
RSS
Indoķīnas ceļojumi
Mjanmā pirmās vēlēšanas 20 gadu laikā - Forums
[ Jaunas vēstules · Dalībnieki · Foruma noteikumi · Meklēšana · RSS ]
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Foruma moderators: MelnāPrincese  
Forums » Mjanma (Birma) un Laosa » Jaunumi » Mjanmā pirmās vēlēšanas 20 gadu laikā
Mjanmā pirmās vēlēšanas 20 gadu laikā
MelnāPrinceseDatums: Svētdiena, 07.11.2010, 14:42 | Ziņojums # 1
Seržants
Grupa: Moderatori
Ieraksti: 95
Reputācija: 3
Statuss: Offline

www.DELFI.lv
07. novembris 2010 12:23

Mjanmā svētdien notiek pirmās nacionālās vēlēšanas 20 gadu laikā, vēsta raidsabiedrība BBC.

Militārā hunta uzsver, ka tās iezīmē pāreju uz demokrātisko valdīšanu, taču opozīcijas aktīvisti vēlēšanas jau nosaukuši par farsu.

Galvenā opozīcijas partija Nacionālā Demokrātijas līga, kuru vada Nobela prēmijas laureāte Auna San Su Čži, ir izformēta un boikotē balsojumu.

Ārvalstu žurnālistiem un novērotājiem vēlēšanu laikā neļāva iebraukšanu valstī.

Iepriekšējās vēlēšanās 1990. gadā Mjanmā uzvarēja Su Čži vadītā partija, tomēr hunta nepieļāva, ka tā pārņem varu. Partijas līderei noteikts mājas arests, kas turpinās jau gandrīz 15 gadus.

Opozīcijas pārstāvji apgalvo, ka hunta iebiedē vēlētājus un piespiež tos balsot par tās kandidātiem, draudot ar atlaišanu no darba.

Zināms arī, ka šogad augustā 15 huntas locekļi atkāpās no militārajiem amatiem, lai kā civilpersonas varētu pieteikt savas kandidatūras vēlēšanās.

Nu skatīsimies kā situācija attīstīsies. eek

 
MelnāPrinceseDatums: Pirmdiena, 08.11.2010, 17:04 | Ziņojums # 2
Seržants
Grupa: Moderatori
Ieraksti: 95
Reputācija: 3
Statuss: Offline
Sākušies pirmie incidenti.

Karenu kontrolētajās teritorijās izcēlusies karadarbība starp kareniem un valdības spēkiem.

Sakarā ar vēlēšanām, Birmā tika ieviests ārkārtas stāvoklis. Birmā ir aizliegti mītiņi un sapulces. Ārkārtas stāvoklis ieviests uz 90 dienām. Valdība tā cer saglabāt kārtību pēc vēlēšanām, kuras notika 7.novembrī. Kā ziņo opozīcijas pārstāvji tad vēlēšanās piedalījušies 60% vēlētāji. Vēlešanu rezultātus jāpaziņo 2-3 dienu laikā.

Kā uzskata analītiķi, tad vairākumu Birmas parlamentā ieņems iepriekšējam režīmam lojāli kandidāti. Viņi ieņems apmēram 70% vietu jaunajā parlamentā. Arī Birmas opozīcijai ir tikušas vietas parlamentā. Vairums pasaules valstu jau ir nosodījušas Birmas valdību par šādu vēlēšanu sarīkošanu, atzīstot šīs vēlēšanas par nedemokrātiskām. Valstī netika ielaisti novērotāji un ārvalstu korespondenti.

 
MelnāPrinceseDatums: Otrdiena, 09.11.2010, 10:38 | Ziņojums # 3
Seržants
Grupa: Moderatori
Ieraksti: 95
Reputācija: 3
Statuss: Offline
Mjanmas vēlēšanām seko vardarbīgas sadursmes

www.DELFI.lv
08. novembris 2010 19:19

Vardarbības uzliesmojumi notikuši dienu pēc vēlēšanām, kuras izpelnījušās asu Rietumu kritiku, pateicoties plašajām sūdzībām par iebiedēšanu un demokrātu līderes Aunas San Su Čži turēšanu apcietinājumā.

ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone jau paziņojusi, ka Vašingtona saglabās bargas sankcijas pret režīmu, kamēr tas neatbrīvos politiskos ieslodzītos, neievēros cilvēktiesības un atteiksies no dialoga ar opozīcijas spēkiem.

Viņa norādīja, ka vēlēšanu process ticis nopietni traucēts, nepieļaujot normālas konkurences apstākļus un apspiežot cilvēka pamattiesības.

Daudzos reģionos dažādu finansiālu un citu šķēršļu dēļ demokrātiski noskaņotie spēki nemaz nekandidēja.

Kāda augsti stāvoša valdības amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, norādīja, ka apkopoti vairāk nekā 60% vēlēšanu rezultātu, bet pilnīgi dati par visu valsti būs zināmi aptuveni pēc nedēļas.

Tomēr, ņemot vērā, ka neatkarīgi no vēlēšanu iznākuma 25% no parlamenta vietām jau ir rezervētas armijas kabatas partijām, divām galvenajām huntas atbalstītajām partijām uzvarai un vairākuma nodrošināšanai nepieciešami vairs tikai 26% no vēlētajām parlamenta vietām.

Neskatoties uz režīma nepopularitāti, domājams, ka tās politiskajam spēkam - Savienības, solidaritātes un attīstības partijai (USDP) - klājies visai labi, pateicoties lielajām finanšu un vēlēšanu kampaņas priekšrocībām, kā arī vispārējai baiļu atmosfērai valstī.

Daudzos vēlēšanu apgabalos svētdien patiesībā notika tikai divu partiju cīņa starp USDP un Nacionālās vienotības partiju (NUP), kas ir bijušā diktatora Ne Vina partijas mantiniece.

Joprojām nav skaidrs, kad vēlēšanu rezultāti tiks paziņoti, bet šķiet, ka visā visumā tās notikušas saskaņā ar huntas plāniem.

Valsts kontrolētā Mjanmas prese pirmdien publicēja fotogrāfijas, kurās balsojot redzams huntas līderis un vadošās amatpersonas, kā arī dažādus attēlus un rakstus par diplomātiem un žurnālistiem, kuri vērojuši vēlēšanu procesu.

Valsts mediji ziņo, ka cilvēki balsoja brīvprātīgi un paziņoja uzvarētājus jau 55 vēlēšanu apgabalos, no kuriem 55 kandidēja tikai viens kandidāts. No tiem savukārt vairāk nekā divas trešdaļas bija USDP biedri.

Tiesības balsot bija vairāk nekā 29 miljoniem cilvēku, tomēr, vēlēšanām pienākot, daudzi no dziļā nabadzībā novestās valsts iedzīvotājiem izrādījušies apātiski noskaņoti un bez ilūzijām par vēlēšanu procesu.

Pēc vēlēšanām starptautiskās sabiedrības uzmanība pievērsta tam, vai režīms atbrīvos Su Čži, kuras mājas aresta termiņš tuvojas noslēgumam.

Nobela prēmijas laureāte Su Čži savu Nacionālo Demokrātijas partiju līdz uzvarai vēlēšanās aizveda 1990.gadā, taču militārā hunta tai neļāva stāties pie varas.

No pēdējiem 20 gadiem 14 Su Čži ir pavadījusi mājas arestā. Svētdien notikušās vēlēšanas viņa boikotēja, aicinot to darīt arī citus demokrātiskos spēkus.

 
MelnāPrinceseDatums: Otrdiena, 09.11.2010, 11:16 | Ziņojums # 4
Seržants
Grupa: Moderatori
Ieraksti: 95
Reputācija: 3
Statuss: Offline

Mjanmas huntas atbalstīta partija paziņo par uzvaru parlamenta vēlēšanās

BNS
09. novembris 2010 10:12

Mjanmas militārās huntas atbalstītā Savienības solidaritātes un attīstības partija otrdien paziņoja, ka ir uzvarējusi svētdien notikušajās parlamenta vēlēšanās, iegūstot apmēram 80 procentus deputātu mandātu.

Mjanmas parlamenta vēlēšanas bija pirmās kopš 1990.gada, tomēr Rietumvalstis uzskatīja, ka šīs vēlēšanas var būt farss ar mērķi nostiprināt militārās huntas varu, kas Mjanmā pastāv gandrīz pusgadsimtu.

Hunta un vēlēšanu ierēdņi vēl nav paziņojuši par vēlēšanu rezultātiem, tomēr tajās bija gaidāma Savienības solidaritātes un attīstības partijas uzvara, ņemot vērā opozīcijas partijām liktos šķēršļus.

Šo partiju izveidoja premjerministrs Theins Seins un bijušās augsta ranga militārpersonas, kas atvaļinājās no armijas, lai kandidētu vēlēšanās.

Tā kā parlamentā 25 procenti mandātu bija rezervēti huntas ieceltiem deputātiem, abām galvenajām huntu atbalstošajām partijām bija nepieciešams iegūt 26 procentus balsu, lai nodrošinātu vairākumu parlamentā.

Daudzos vēlēšanu apgabalos sacentās tikai šīs abas partijas - Savienības solidaritātes un attīstības partija un Nacionālās vienotības partija.

 
MelnāPrinceseDatums: Pirmdiena, 10.01.2011, 18:22 | Ziņojums # 5
Seržants
Grupa: Moderatori
Ieraksti: 95
Reputācija: 3
Statuss: Offline
www.DELFI.lv
10. janvāris 2011 17:31

Mjanmas jaunais parlaments 31. janvārī sanāks uz savu pirmo sēdi, pirmdien vēsta raidsabiedrība BBC.

Pēc valsts kontrolētās televīzijas informācijas, divpalātu parlaments tiks sasaukts galvaspilsētā Nepjido, atsaucoties uz militārās huntas līdera Thana Šve rīkojumu.

Pirmās vēlēšanās 20 gadu laikā militārās huntas pārvaldītajā Mjanmā notika pērn novembrī. Huntas atbalstītā valdošā partija paziņoja, ka ieguvusi 80% vietu parlamentā. Ceturtdaļā deputātu mandātu tika rezervēta pašiem militāristiem.

Oficiālie balsošanas rezultāti vēl nav izziņoti, taču Mjanmas opozīcija un arī Rietumvalstis jau novembrī paziņoja, ka vēlēšanas nebija nedz brīvas, nedz godīgas.
Pirmā parlamenta sēde iezīmēs jaunas konstitūcijas ieviešanu un varas nodošanu no militārās vadības parlamentam un prezidentam.
Lai gan parlamentā dominēs ar huntu saistītās partijas, neliels likumdevēju skaits pārstāvēs Mjanmas etniskās partijas un demokrātisko opozīciju.
Reālas pārmaiņas valstī tomēr netiek gaidītas.
Opozīcijas līderes un Nobela miera prēmijas laureātes Aunas San Su Čži vadītā partija "Nacionālā līga par demokrātiju" (NLD), kas uzvarēja iepriekšējās vēlēšanās 1990. gadā, parlamentā nav pārstāvēta.

 
UldizDatums: Svētdiena, 12.03.2017, 16:52 | Ziņojums # 6
Ierindnieks
Grupa: Lietotāji
Ieraksti: 9
Reputācija: 1
Statuss: Offline
surprised
 
Forums » Mjanma (Birma) un Laosa » Jaunumi » Mjanmā pirmās vēlēšanas 20 gadu laikā
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Meklēšana:


Copyright MyCorp © 2023