Ceturtdiena, 30.03.2023, 07:47
Sveicināti Viesis
RSS
Indoķīnas ceļojumi
Ko vajadzētu un ko nevajadzētu darīt Taizemē! - Forums
[ Jaunas vēstules · Dalībnieki · Foruma noteikumi · Meklēšana · RSS ]
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Foruma moderators: Kurkulis  
Forums » Taizeme » Jautājumi, "melnais" saraksts » Ko vajadzētu un ko nevajadzētu darīt Taizemē! (Neliels ieskats taiešu paražās un etiķetē.)
Ko vajadzētu un ko nevajadzētu darīt Taizemē!
MelnaisDatums: Ceturtdiena, 16.09.2010, 10:57 | Ziņojums # 1
Ģenerālisimuss
Grupa: Administratori
Ieraksti: 2297
Statuss: Offline
Neskatoties uz to, ka taieši ir atvērti cilvēki, apveltīti ar labu humora izjūtu, sirsnīgi un saprotoši, ir ar mieru daudz ko piedot "farangu" izdarībās, ir lietas kuras labāk nekad nedarīt atrodoties Taizemē un kontaktējoties ar vietējiem iedzīvotājiem. Ir divas tēmas, par kurām jokot nebūtu ieteicams – reliģija un monarhija. Šīs lietas taiešu sabiedrībā ir tabu un jebkurš joks var beigties samērā skumji.

Monarhija:

Vietējie ļoti godā un uzticas vietējai monarhijai, tāpēc arī viesiem vajadzētu cienīt karali, karalieni un viņu atvases. Nekad sarunā ar taiešiem nejokojiet vai nekritizējiet karali un viņu ģimenes locekļus, viņu rīcību. Tabu attiecas arī uz visām lietām uz kurām ir attēlots karalis. Piemēram uz naudas zīmēm. Ja banknote nokrīt zemē, nebūtu ieteicams viņai uzkāpt ar kāju (lai vējš neizpūš). Šī tabu neievērošana var beigties ļoti nepatīkami. Atmiņā pavisam nesenais gadījums ar vienu šveiciešu pensionāru, kuram bija tā neapdomība piezīmēt karalim ūsas. Šveicietim stāsts beidzās ar arestu un tiesas piespriestu cietumsodu uz 15 gadiem. Bargi, bet taisnīgi. Mēs tikai nekādi nevaram ievest kārtību pie sava Brīvības pieminekļa, kur britu plebeji nemitīgi urinē un demonstrē plikas pakaļas. Mēs sevi vienkārši necienām, ja to pieļaujam. Taieši ciena sevi un tādas lietas attiecībā uz sev svētām lietā nepieļauj.

Reliģija:

Valdošā reliģija Taizemē ir budisms. Tā ir otra tēma pret kuru jāizturas ar visu cieņu. Budisms organizē un nosaka taieša visu dzīvi. Izrādiet mērenību, toleranci un sapratni visā, kas saistīts ar budismu, it sevišķi apmeklējot dievnamus. Vienmēr atstājiet apavus ārā apmeklējot budistu kulta celtnes. Atcerieties, ka vienmēr pār slieksni ir jāpārkāpj. Uzkāpt uz sliekšņa nozīmē izrādīt necieņu. Sievietēm pieskarties budistu mūkiem ir kategoriski noliegts. Sabiedriskā autobusā pēdējās rindas ir paredzētas mūkiem. Taizemieši galvu uzskata par augstāko ķermeņa daļu visās nozīmēs, tāpēc nevajadzētu nekādā veidā pieskarties taizemieša galvai. Nekādā gadījumā nevajadzētu glaudīt (kā tas ir pieņemts pie mums) kādam bērniņam galvu. Savukārt pēdas ir pats netīrākais. Tāpēc par rupju žestu tiek uzskatīta cilvēka vai kāda priekšmeta aizskaršana ar kāju. Nekad nevērsiet pēdas pret budistu kulta celtnēm, cilvēkiem.

Sociālās normas:

Taizemieši nepaspiež viens otram roku sasveicinoties, bet gan saspiež kopā delnas izveidojot taiešu sveicienu wai. Parasti pirmais sveicina jaunākais cilvēks, vai kura sabiedriskais statuss ir zemāks. Nav pieņemts izrādīt savas jūtas publiski, piemēram ja vīrietis ar sievieti ir sadevušies rokās, tādējādi izrādot publiski savas attiecības, tā tiek uzskatīta kā nepiedienīga uzvedība. Ieejot taizemieša namā, noteikti jānovelk apavi. Tāpat noteikti vajadzētu ievērot dažas ģērbšanas normas – nevajadzētu valkāt apģērbu, kas atkailina miesu. Arī pludmalēs nevajadzētu staigāt stringos un sauļoties topless. Visur cenšamies izmantot labo roku, it sevišķi tas attiecas ja nākas ēst rīsus ar roku, no kopējā katla. Ar kreiso roku paši zināt ko dara šajās valstīs.
Nekad un ne pie kādiem apstākļiem nepaceliet balsi! Paceļot balsi, Taizemiešu acīs Jūs zaudēsiet "seju". Zaudēt "seju" Taizemē un vispār Āzijā ir ļoti slikti. Tas ir tā kā pie mums, kad cilvēks ir iedzīts "stūrī" un izmisumā var sadarīt visādas muļķības. Vienmēr konflikta situācijās atstājiet oponentam iespēju izkļūt no situācijas. Ja Jūs to izdarīsiet, taietis būs Jums ilgi pateicīgs, ka ļāvāt viņam nepazaudēt "seju"! Pretējā gadījumā iegūsiet ienaidnieku uz mūžu. Vienmēr saglabājiet mieru.

Mācīsimies cienīt citas tautas, viņu paražas, dzīves veidu un tad tiksi cienīts arī Tu!

Kā ilustratīvais materiāls komplektā nāk arī trīs grāmatas, kuras rekomendēju izlasīt. Visvairāk man personiski patika "Thailand Fever". Grāmata krievu valodā. Grāmatu ir sarakstījuši divi cilvēki. "Faranga", kurš apraksta, kā vienu un to pašu lietu saprot un izjūt "rietumu" sabiedrības cilvēks. Un taiete, kas vienus un tos pašus notikumus apraksta no sava izpratnes punkta. ļoti aizraujoša lasāmviela. Dod milzu ieguldījumu taiešu mentalitātes izpratnē. Grāmatu ņemam un lasām no šejienes:

Otra grāmata "Privat Dancer" ir literārs darbs par "farangas" un taiešu striptīza dejotājas attiecībām. Lasās ļoti brīvi un viegli. Stāsts par to, pie kā noved akla uzticēšanās taiešu izslavētai draudzībai un mīlestībai. Lai to visu labāk saprastu, labāk sākt ar "Thailand Fever" Grāmata ir pieejama divās valodās,
ENG ņemam no šejienes;
RUS ņemam no šejienes.

Trešā grāmata ir angļu diplomāta D.Tonkina īsais ievads taizemiešu paražās un etiķetē. Angļu diplomāts ilgu laiku ir bijis vēstnieks Taizemē. Arī būtu vēlams izlasīt. Grāmata krievu valodā, ņemam no šejienes.
Visas šīs grāmatas un vēl daudz kas noderīgs, ir brīvi pieejams arī failu katalogā. bye


Taizeme, Malaizija, Singapūra, Birma, Laosa, Filipīnas, Vjetnama, Bruneja, Indonēzija, Kambodža, Ķīna, Indija, Šrilanka... kopā 45 valstis.
 
MelnaisDatums: Pirmdiena, 22.11.2010, 22:46 | Ziņojums # 2
Ģenerālisimuss
Grupa: Administratori
Ieraksti: 2297
Statuss: Offline
"Siāma" franču autora MicheI Jacq-Неrgоuаlch grāmata, izdota Francijā. 2009.gadā pārtulkota un izdota krievu valodā. Grāmatā ir aprakstīta Taizemes vēsture, aprakstīta senā kultūra, kā arī tradīcijas. Daudz vietas grāmatā ir atvēlēts Taizemes reliģijai, budismam. Šī grāmata būs kā papildinājums jau agrāk izliktām grāmatām par Taizemes kultūru, paražām un reliģiju.

Grāmata ir pieejama pa šo saiti.

Pievienotie faili: 7957738.jpg (30.3 Kb)


Taizeme, Malaizija, Singapūra, Birma, Laosa, Filipīnas, Vjetnama, Bruneja, Indonēzija, Kambodža, Ķīna, Indija, Šrilanka... kopā 45 valstis.
 
MelnaisDatums: Sestdiena, 10.12.2011, 19:02 | Ziņojums # 3
Ģenerālisimuss
Grupa: Administratori
Ieraksti: 2297
Statuss: Offline
Klejojot pa interneta plašumiem uzdūros ļoti vērtīgai informatīvai uzziņai, kas veltīta Taizemes ceļotājiem. Uzziņa sastāv no 108 punktiem. Uzziņa ir krievu valodā, cilvēks, kas viņu ir sastādījis, daudz laika ir pavadījis Taizemē, iepazīstot taiešu mentalitāti un paražas. Praktiski zem katra no šiem punktiem es varu parakstīties. Ar tik īsā un koncentrētā veidā pasniegtu informāciju nebiju saskāries. Uzrakstīts ir tikai pats nepieciešamākais un reizē tas ir minimums, kas būtu jāzina katram, dodoties uz Taizemi. Uzziņā runa ir par tradīcijām, mentalitāti, simboliem, nepieciešamām sarunu frāzēm un daudzas citas noderīgas lietas.

Visiem tiem, kuri dodas savā pirmajā braucienā uz Taizemi šo uzziņu lasīt obligāti. Un arī pieredzējušiem ceļotājiem ļoti silti iesaku izlasīt šo uzziņu. Ievērojot šos 108 punktus risks iekulties kādās nepatikšanās ievērojami samazināsies. Cienīsim citus un tad arī mūs cienīs.

Uzziņu velkam no šejienes.


Taizeme, Malaizija, Singapūra, Birma, Laosa, Filipīnas, Vjetnama, Bruneja, Indonēzija, Kambodža, Ķīna, Indija, Šrilanka... kopā 45 valstis.
 
Forums » Taizeme » Jautājumi, "melnais" saraksts » Ko vajadzētu un ko nevajadzētu darīt Taizemē! (Neliels ieskats taiešu paražās un etiķetē.)
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Meklēšana:


Copyright MyCorp © 2023