Sestdiena, 03.06.2023, 07:14
Sveicināti Viesis
RSS
Indoķīnas ceļojumi
Jaunais gads Vjetnamā - Forums
[ Jaunas vēstules · Dalībnieki · Foruma noteikumi · Meklēšana · RSS ]
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Foruma moderators: MelnāPrincese  
Forums » Vjetnama un Kambodža » Jautājumi, "melnais" saraksts » Jaunais gads Vjetnamā
Jaunais gads Vjetnamā
MelnāPrinceseDatums: Ceturtdiena, 06.01.2011, 16:14 | Ziņojums # 1
Seržants
Grupa: Moderatori
Ieraksti: 95
Reputācija: 3
Statuss: Offline
Ir pavadīti Ziemassvētki un sagaidīts Jaunais 2011.gads, bet mūsu mīļajā Āzijā Jaunā gada svinības ir tikai priekšā. Tām būtu jāsāk gatavoties jau laicīgi. Tie ceļotāji, kuri februāra sākumā atradīsies Ķīnā vai Vjetnamā, sagaida patiešām grandioza svētku sagaidīšana. Jaunais gads tiek svinēts pēc mēness kalendāra pirmā mēneša pirmās dienas un turpinās trīs dienas. Šogad Ķīniešu un Vjetnamiešu Jaunais gads sākas 3.februārī. Ceļotājiem tikai jāpatur prātā, ka visa transporta sistēma šajās dienās ir maksimāli pārslogota. Tās ir tās retās dienas, kad aziātiem ir vairākas brīvdienas un šajās brīvajās dienās pilsētnieki dodas uz laukiem apciemot savus radus.

Neaizmirsīsim, ka ķīnieši mums ir atklājuši tik ļoti populārās Zodiaka zīmes. Tas nozīmē to, ka Jaunais (baltā zaķa gads) nesākas viss 1.janvārī, bet tikai 3.februārī.

Baltajam zaķim Jaunajā gadā Jūsu mājā ir jāienes - mājīgumu, savstarpējo sapratni, sirsnību, viesmīlību un siltumu.

Pozitīvās zaķa īpašības - saprātīgums, vērīgums, gudrība, draudzība, romantisms.
Negatīvās zaķa īpašības - bailīgums, pārspīlēts pedantisms, pārmērīga rosība un sevī iemīlējies.

Vjetnamiešu Jaunais gads((Tết Nguyên Đán). Jeb īsāk vienkārši Tết.

Parasti Vjetnamiešu Jaunais gads sakrīt ar Ķīniešu jauno gadu. Sākot no 1970.gada līdz 2100.gadam ir tikai četri gadi, kad Jaunais gads Vjetnamā nesakrīt ar ķīniešu Jauno gadu. Tie ir 1984, 2007, 2030 un 2053.gadā, kad vjetnamiešiem viņš sākas vienu dienu ātrāk.

Tết pirmkārt ir ģimenes svētki. Visa ģimene pulcējas pie saviem vecākiem. Šajā laikā tiek godināti mājas gariņi, kuri ir palīdzējuši visa gada laikā. Pavisam ir trīs mājas gariņi. Kā vēsta leģenda, tad nedēļu līdz jaunajam gadam mājas gariņi sēžas uz karpām un dodas uz debesu pili, lai pastāstītu visu kas ir noticis uz zemes un pēc tam atgriežas atpakaļ lai atzīmētu Jauno gadu.

Gariņu atvadu ceremonijai uz debesīm, vjetnamieši pērk papīra ziedojumus. Visi ziedojumi ir pa trīs, tik cik gariņu. Tāpat tiek pirktas trīs karpas. Pēc atvadu ceremonijas papīra ziedojumi tiek sadedzināti, bet karpas (nē, nevis noēstas) palaistas brīvībā dīķos vai ezeros.

Grozs ar pieciem augļiem uz altāra ir kā pateicība debesīm, zemei un senčiem. Pieci augļi simbolizē piecus pamatelementus austrumu filozofijā - metālu, koku, ūdeni, uguni un zemi. Ir arī cits skaidrojums. Pieci augļi simbolizē rokas piecus pirkstus, kas palīdz sasniegt materiālo labklājību. "Ņemot augli padomā par to, kas šo augli ir izaudzējis"!

Vjetnamas ziemeļos mājas tiek izgreznotas ar ziedošu persika zaru vai arī izdaiļo ar mandarīnu kociņiem ar visiem mandarīniem. Tas simbolizē uzplaukumu. Ar tikko izplaukušiem zariem un vienkārši puķu pušķiem tiek izgreznotas ielas.

Vjetnamas dienvidos uz Tết priekšroka māju dekorēšanā tiek dota aprikozu zariem, piedevām aprikoza ziedam ir jābūt ar piecām ziedlapiņām. Dienvidnieki uz altāra liek arbūzu, kura sarkanais mīkstums simbolizē veiksmi nākošā gadā.

Neatkarīgi no ģimenes pārticības pirms Tết vjetnamieši iepērk produktus, augļus, ziedus, saldumus, lai laicīgi sagatavotos ziedojumiem uz senču altāra un varētu pacienāt radiniekus un ciemiņus trīs svētku dienu garumā.

Jaunā gada vakarā notiek drakona dejas, kurā vjetnamieši ņem dalību masveidā. Paši spilgtākie un krāšņākie svētki norit naktī. Ar tumsas iestāšanos vjetnamieši kurina ugunskurus dārzos un pat uz ielas. Pie viena ugunskura pulcējas vairākas ģimenes. Vārdu sakot tāds Līgo vakars mūsu izpratnē.

Naktī bērni un mazbērni apsveic vecmāmiņas, vectētiņus, vecākus un vēl garu mūžu, stipru veselību un labklājību. Vēlāk pieaugušie apsveic bērnus un dāvina naudu uz laimi. Naudai ir jābūt jaunai, banknotēs vai monētās, iepakotiem jaunos sarkanos maisiņos ar sarkanu lentīti.
Vjetnamiešu sievietes Jaunajā gadā nēsā sarkanu un dzeltenu apģērbu, bet vīrieši ģērbti melnā.
Svētku galdā tiek pasniegti dažādi gardumi pagatavoti no rīsiem. Ziemeļos tiek pasniegta cūkas kāja ar bambusa dzinumiem, gaļas galerts, karpa sālītā mērcē. Dienvidos cūkgaļa podiņā, izvārīta sālītā kokosa pienā. Uz dienvidnieku galda tiek likti arī marinēti zaļo zirnīšu dzinumi, melone, un neiztrūkstošais kvadrātveida pīrāgs banh chung.

Tiem kuri šajā laikā atradīsies Vjetnamā, novēlu - Laimīgu Jauno gadu un izbaudīt šos svētkus pilnībā!

 
Forums » Vjetnama un Kambodža » Jautājumi, "melnais" saraksts » Jaunais gads Vjetnamā
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Meklēšana:


Copyright MyCorp © 2023