Sestdiena, 01.04.2023, 12:24
Sveicināti Viesis
RSS
Indoķīnas ceļojumi
Malārija - Forums
[ Jaunas vēstules · Dalībnieki · Foruma noteikumi · Meklēšana · RSS ]
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Foruma moderators: Kurkulis  
Forums » Kopējie visai Āzijai » Jautājumi, atbildes, maršruti pa Āziju » Malārija
Malārija
KurkulisDatums: Piektdiena, 01.10.2010, 13:01 | Ziņojums # 1
Ģenerālmajors
Grupa: Moderatori
Ieraksti: 312
Reputācija: 5
Statuss: Offline
Parunāsim par ceļotājiem aktuālo tēmu malārija.

Dodoties uz Āzijas reģionu daudziem ceļotājiem rodas jautājums, kā tur ir ar malāriju, vai ir nepieciešams vakcinēties, dzert profilaktiski tabletes? Mēģināsim rast atbildi uz šo jautājumu.

Malārija:

Malārija ir dzīvībai bīstama slimība, ko izraisa ar moskītiem pārnēsāti parazīti. Kādreiz tika uzskatīts, ka slimības cēlonis ir smakojoši purvi, kas izskaidro slimības nosaukumu ‘malārija’ – ‘slikts gaiss’. 1880. gadā Francijas armijas ķirurgs Alžīrijā, dr. Laurāns ( Laveran) pirmais atklāja un aprakstīja malārijas vienšūnas parazītu Plasmodium falciparum sarkanajos asinsķermenīšos. Vēlāk atklājās, ka šo plazmodiju cilvēki pārnēsā viens otram ar Anopheles moskītu mātītes kodienu, kam nepieciešamas asinis tās oliņu barošanai.

Veidi:

Pastāv četri cilvēku malārijas veidi – Plasmodium vivax, Plasmodium falciparum, Plasmodium malaria un Plasmodium ovale. P. vivax un P. falciparum ir visizplatītākie veidi, bet P. falciparum – nāvējošākais infekcijas veids.

Simptomi:

Malārijas simptomi ir augsta temperatūra, ķermeņa drebuļi, galvassāpes un anēmija. Slimībai raksturīgas temperatūras paaugstināšanās un krišanās epizodes, kuru regularitāte atkarīga no malārijas ierosinātāja tipa, drebuļi, anēmija, nespēks, galvas un muskuļu sāpes, psihes izmaiņas. Malārijas nopietnākā komplikācija ir cerebrāla koma (raksturīga P.falciparum ierosinātajai tropiskai malārijai). Infekciozais aģents ilgstoši var atrasties aknās neaktīvā formā, tādēļ slimībai nereti raksturīgi recidīvi. Malārijas diagnostiskie kritēriji ir klīniskā aina, kā arī infekciozā aģenta atrade, izmantojot asins biezā piliena mikroskopijas, plānās uztriepes mikroskopijas un imūnfluorescences metodes.

Profilakse:

Pret malāriju tās sarežģītā attīstības cikla dēļ nav radīta vakcīna, kaut arī darbs pie tās izstrādes ilgst jau četrdesmit gadus. Toties ir ķīmijprofilakse, kas ierobežo organismā iekļuvuša parazīta attīstību asins un aknu šūnās. Dažādās ģeogrāfiskajās teritorijās ieteicamie ķīmijpreparāti ir atšķirīgi, tādēļ vismaz desmit dienas pirms ceļojuma nepieciešama ārsta konsultācija par lietderīgāko no tiem. Malārijas ķīmijprofilakses medikamentu lietošana jāuzsāk vismaz nedēļu pirms došanās uz tropu joslu un pilnīgai drošībai jāturpina četras nedēļas pēc atgriešanās. Visbīstamākā no malārijas formām ir P.falciparum ierosinātā tropiskā malārija, it īpaši tāpēc, ka eksistē šīs malārijas hlorohīnrezistentā forma (HRTM) – ķīmijprofilaksē hlorohīns nav izmantojams.

Ārstēšana:

Ārstēšanās ir jāuzsāk 24 stundu laikā, it sevišķi tas attiecas uz viss bīstamāko veidu P. falciparum. Ja ceļotājs ir saslimis ar malāriju, viņa ārstēšana norit stacionārā, kur terapijā tiek izmantots hlorohīns pēc speciālas shēmas: 1x1 g, pēc sešām stundām 500 mg, vēl 2-4 dienas pa 500 mg dienā.
Situācijā, kad ir aizdomas par saslimšanu ar malāriju (ir drudzis), bet ārsta palīdzība nav pieejama, lietojams pirimetamīns/sulfadoksīns – vienreizēji trīs tabletes perorāli. Diemžēl šī preparāta Latvijā nav, bet medikamentu iespējams iegādāties ārvalstīs. Par izveseļošanos liecina plazmodiju izzušana asins mikroskopijā.

Malārijas odi kož tikai dienakts tumšajā pusē, atrodoties tumšā tropiskā mežā kodumi iespējami arī pēcpusdienā. Malārijas odi ir piesieti pie stāvoša ūdens un savā dzīvē nenolido vairāk par 8km. Tas nozīmē, kas sausās vietās, kā arī pie jūras un kalnos malārijas odu nav.

Kā jau noskaidrojām vakcīnas pret malāriju nav, ir satopami četru veidu ķīmijterapijas preperāti: Savarine®, Lariam®(Mefloquine), Doxycyclinum un Malarone®. Neviens no šiem preperātiem nesniedz 100% aizsardzību no malārijas, bet visiem šiem preperātiem ir spēcīgi izteikta blakusiedarbība. Tas ir kordināciju traucējumi, alerģijas, galvas sāpes, milzīga slodze uz aknām, nierēm, kunģi. Nav ieteicams lietot kombinācijā ar alkoholu (kas tas par ceļojumu bez ralaksācijas). Nav ieteicams lietot grūtniecēm. Pēc preperāta lietošanas, nebūtu vēlams kādu brīdi, palikt stāvoklī.

Samazināt iespēju saslimt ar malāriju, varam ar pavisam vienkāršiem līdzekļiem un ievērojot elementāras darbības. Izmantojam pretodu līdzekļus, sveces, lampas. Guļot izmantojam moskītu tīklu. Ja ir iespēja lietojam kondicionieri (temperatūrā, kura ir zemāka kā 20C plazmoīdi odos neveidojas). Logi un durvis telpā ir ciet. Pēc iespējas nepametam telpas naktīs. Dodoties uz tropu mežu gērbjamies atbilstoši, kreklu ar garām rokām (vēlams gaišu), kājām jābūt paslēptām biksēs.

Augstāk uzrakstītais ir tas ko varēju sameklēt internetā un koncentrētā veidā izlikt šeit. Tālāk sekos mani secinājumi, kurus noteikti nevajadzētu uztvert kā absolūto un vienīgo patiesību. Kats pats izdara nepieciešamos secinājumus un pieņem savas rīcības plānu.

Sāksim ar to, ka būtu lietderīgi izvērtēt sava ceļojuma maršrutu. Risku saslimt ietekmē tādi apstākļi, kā tas vai mēs atrodamies valstī lietus sezonā, vai sausajā sezonā, kad ir sausums un viss ir izkaltis. Vai mēs atradīsimies pie jūras vai kalnos. Šeit mēs varam apskatīt risku saslimt ar malāriju visās pasaules valstīs: http://www.cdc.gov/malaria/travelers/country_table/a.html . Kā redzam, tad risks Āzijas valstīs saslimt ar malāriju ir mazs, atrodoties pat džungļos. Tādās tūristu populārās vietās kā Pataija, Puketa un.t.t. risks saslimt līdzinās nullei. Piedevām katrā reģionā ir izplatīts savs plazmodiju veids. Katras no zālēm gan profilaksei, gan ārstēšanai ir efektīvas tikai savam plazmodiju veidam.

Mūsu dakteriem (sakarā ar to ka Latvijā malārija nav sastopama) trūkst nepieciešamo zināšanu, par katra konkrētā reģiona plazmodiju veidiem un to efektīvākās ārstēšanas metodēm. Mana rekomendācija: ja esat tik bailīgs un gribat veikt ķīmijterapiju, tad dariet to ierodoties konkrētā valstī, konkrētā reģionā uz vietas. Vēršoties pie vietējā daktera, kurš Jums ieteiks efektīvākās zāles pret komkrēto veidu.

Ja netaisieties pavadīt pāris mēnešus džungļos, maitāt savu organismu ar šiem drjanķiem, manuprāt ir pilnīgs neprāts. it sevišķi tāpēc, ka viņi nesniedz nekādu garantiju, ka nesaslimsiet. Samaitāsiet tikai savu veselību un izmetīsiet naudu vējā (šīs zāles nav lētas). Lasīt augstāk ķīmijterapijas blakusiedarbības. Pats nekad nēsmu lietojis un arī citiem neiesaku.

Ko darīt ja parādās slimības siptomi? Primāri ir jāpieņem, ka tā ir malārija, līdz brīdim kamēr nav pierādīts pretējais. Nekavējoties vēršamies vietējā medicīnas iestādē (mums takšu visiem apdrošināšana ir). Tur mums noņems analīzes un noteiks malārijas veidu.. Ārstēšanās jāuzsāk 24 stundu laikā.
Ja atrodamies dziļi džungļos, vai vietās kur nav pieejama kvalificēta medicīniskā palīdzība, nekavējoties ir jāuzsāk pašārstēšanās. Par šo rekomendāciju es droši vien no mediķiem dabūsu smagi pa "kaklu", bet tā ir mana pārliecība. crazy Labāk uzsākt pašārstēšanos, nekā nomirt kādā palmu būdā, džungļu vidū.
Aptiekās ir nopērkami ekspress testi, līdzīgi kā uz grūtniecību un narkotikām. Pilinam asins pilienu virsū un skatamies rezultātu. Šis tests darbojas tikai uz vienu malārijas veidu P. falciparum, tas ir pašu bīstamāko no malārijām. Ja tests ir negatīvs varam sevi mierināt ar domu, ka mums iespējams ir kāds vieglāks malārijas veids.
Ir ļoti efektīvs pašārstēšanās līdzeklis Coartem®. Slimības simptomi pazūd jau pirmajā ārstēšanās dienā. Pret šo preperātu nav noturīgs neviens plazmodiju veids. Viss ārstēšanās kurss aizņem čeras dienas. Trīs tabletes no rīta un vakarā. Kopā 24 tabletes.

Pie pirmās iespējas meklējam ārstniecības iestādi, kur veiks klīniskos izmeklējumus un noteiks plazmodiju esamību vai neesamību asinīs.

Pievienotie faili: 6533135.jpeg (3.5 Kb)


Ja tu visu saproti, tas nozīmē, ka tev visu nesaka.
 
KurkulisDatums: Piektdiena, 01.10.2010, 13:18 | Ziņojums # 2
Ģenerālmajors
Grupa: Moderatori
Ieraksti: 312
Reputācija: 5
Statuss: Offline
Drudzis, kas parādās ceļotājiem trīs mēnešu laikā pēc atgriešanās no malārijas endēmiskiem rajoniem ir neatliekama situācija, kas prasa tūlītēju medicīnisku izmeklēšanu un ārstēšanu. Bieži vien pēc atgriešanās mājās ceļotājiem var tikt uzstādīta vēlīna vai nepareiza diagnoze. Tāpēc vienmēr dakteriem uzsveram, ka esam bijuši rajonos, kur ir iespējama malārija. Pieprasām veikt asins analīzi un plazmodiju esamību asinīs.

Te vēl zāles pret malāriju. Sevišķi efektīvas Āfrikā.

Latvijas aptiekās maksā 35Ls

Varbūt kāds zinošs dakteris var sniegt savas rekomendācijas? Kādam no ceļotājiem nav noveicies un ir izslimojis malāriju? Dalāmies pieredzē!

Pievienotie faili: 7143124.jpeg (7.9 Kb)


Ja tu visu saproti, tas nozīmē, ka tev visu nesaka.
 
FendermansDatums: Piektdiena, 12.11.2010, 18:58 | Ziņojums # 3
Majors
Grupa: Lietotāji
Ieraksti: 80
Reputācija: 1
Statuss: Offline
Mans pienesums potēšanās faniem. Izvērsta mājas lapa pa reģioniem un konkrētām valstīm. Ko, cik laicīgi un t.t. deal

http://www.netdoctor.co.uk/travel/vaccines_index.shtml


Kukera kū
 
switchsDatums: Otrdiena, 12.11.2013, 10:38 | Ziņojums # 4
Pulkvedis
Grupa: Lietotāji
Ieraksti: 177
Reputācija: 6
Statuss: Offline
Vairākās Dienvidaustrumāzijas valstīs izplatās pret medikamentiem rezistenta malārija, apdraudot globālos sasniegumus šīs slimības apkarošanā, pirmdien brīdināja ASV Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra eksperti.

Ar malāriju katru gadu mirst vairāk nekā 600 tūkstoši cilvēku. Lai gan šī malārijas odu pārnēsātā slimība prasa visvairāk upuru Āfrikā, tagad visnopietnākie draudi tās ārstēšanai ir radušies valstīs pie Mekongas upes.

Malārijas izraisītāju plazmodiju rezistence pret ārstēšanā izmantoto medikamentu artemisinīnu pirmoreiz tika konstatēta 2003.gadā pie Taizemes-Kambodžas robežas. Tagad tā ir konstatēta arī Vjetnamā, Mjanmā un Ķīnas dienvidrietumos, un ir aizdomas, ka šāda rezistenta malārija sastopama arī Dienvidamerikas valstīs Gajanā un Surinamā.

Stratēģisko un starptautisko pētījumu centrs uzskata, ka tas var nozīmēt draudošu veselības katastrofu, jo tuvākajā laikā nav gaidāms alternatīvs medikaments malārijas ārstēšanai.

BNS/AP
 
MelnaisDatums: Otrdiena, 12.11.2013, 15:06 | Ziņojums # 5
Ģenerālisimuss
Grupa: Administratori
Ieraksti: 2297
Statuss: Offline
Tā varētu būt slikta ziņa..... wacko

Taizeme, Malaizija, Singapūra, Birma, Laosa, Filipīnas, Vjetnama, Bruneja, Indonēzija, Kambodža, Ķīna, Indija, Šrilanka... kopā 45 valstis.
 
SviestsDatums: Otrdiena, 12.11.2013, 19:03 | Ziņojums # 6
Apakšpulkvedis
Grupa: Lietotāji
Ieraksti: 147
Reputācija: 7
Statuss: Offline
Nu visam ko tie žurnālisti tur sadzejo ticēt jau nevar, par to domājams personiski pārliecinājušies visi. Pie tam gads vēl nav pagājis kā Melnais tieši šo rajonu samērā sirsnīgi paņēma priekšā, un ņekas.
Tomēr nenoliegšu - tā nedaudz nepatīkami palika, katrā gadījumā, ja ne ņemt ārā šīs valstis no plāna, tad vismaz samazināt uzturēšanos tajās prasās.
Viens liels plus tam gan būs - tūristu pieplūdums tajā pusē atslābs:)
 
apmypuksDatums: Sestdiena, 01.02.2014, 01:32 | Ziņojums # 7
Ierindnieks
Grupa: Lietotāji
Ieraksti: 1
Reputācija: 0
Statuss: Offline
Sveiki! Strad'aju afrik;a,'seit mums izniedz pret malarijas tabletes. Ja kadam interese man ir sakraju'sas kadas 5 pacinjas, atdo'su ned'argi. deriguma termin's 2017-18 gads. Paldies!
Pievienotie faili: 4213758.jpg (24.6 Kb)
 
StriķisDatums: Trešdiena, 11.10.2017, 22:29 | Ziņojums # 8
Apakšpulkvedis
Grupa: Lietotāji
Ieraksti: 149
Reputācija: 6
Statuss: Offline
Izlasīju FB šādu info par Malarone. Varbūt kādam noder. Pieļauju, ka var arī pasūtīt un nemaz nav pašam jābrauc.
Šis bija pirmais, ko ātruma atradu, lai pārbaudītu info
https://apteek.apotheka.ee/product/1768/malarone-tbl-100mg-250mg-n12
ka redzams cena tiešām zema - 23.32eur
Pievienotie faili: 6778495.jpg (48.2 Kb)


Ziņojums rediģēts Striķis - Trešdiena, 11.10.2017, 22:36
 
StriķisDatums: Sestdiena, 15.09.2018, 17:24 | Ziņojums # 9
Apakšpulkvedis
Grupa: Lietotāji
Ieraksti: 149
Reputācija: 6
Statuss: Offline
Tā kā man bija malārijas testi ar beigušos termiņu, tad vienu intereses pēc atplēsu, lai izpētītu kā tas lietojams.Iekšā 2 paciņas, kurās atrodas instrukcija testa plāksne, salvete ar spirtu, adata, plastmasas puļķis asins paņemšanai, flakoniņš ar reaģentu un mitruma absorbents/tests. Pārsteigums - lietošanas instrukcijā nav ne vārda angļu valodā (tie bija pirkti Kambodžas klīnikā). Ja tāds jālieto kritiskā situācijā, tad var būt pamatīgi kreņķi, jo nav īsti saprotams cik pilieni reaģenta jāpilina. Pameklējot internetā sapratu, ka nav nemaz tik vienkārši saprast cik tad īsti jāpilina, jo ražotāji daudz un ne visiem ir vienādi. Daudziem ir piebilde, ka jāpilina precīzi norādītais pilienu skaits.izmēģināju arī darbībā - nav manai sievai malārija :-DSecinājums - Ja pērk malārijas testus, tad jāpārliecinās, ka var izlasīt lietošanas instrukciju un saprast kā tos lietot!
Ceru gan ka dzīvē man tos nenāksies lietot.
 
StriķisDatums: Sestdiena, 15.09.2018, 20:12 | Ziņojums # 10
Apakšpulkvedis
Grupa: Lietotāji
Ieraksti: 149
Reputācija: 6
Statuss: Offline
Te 2018 gada augusta info, ja kādam interesē
https://www.iamat.org/elibrary/download/id/1376


Ziņojums rediģēts Striķis - Sestdiena, 15.09.2018, 20:20
 
MelnaisDatums: Pirmdiena, 17.09.2018, 09:43 | Ziņojums # 11
Ģenerālisimuss
Grupa: Administratori
Ieraksti: 2297
Statuss: Offline
Quote Striķis ()
izmēģināju arī darbībā - nav manai sievai malārija :-D


Quote Striķis ()
Ja tāds jālieto kritiskā situācijā, tad var būt pamatīgi kreņķi, jo nav īsti saprotams cik pilieni reaģenta jāpilina. Pameklējot internetā sapratu, ka nav nemaz tik vienkārši saprast cik tad īsti jāpilina, jo ražotāji daudz un ne visiem ir vienādi. Daudziem ir piebilde, ka jāpilina precīzi norādītais pilienu skaits.


Cik tad pilienus pilināji, lai noteiktu, ka sievai malārijas nav?

Quote Striķis ()
tie bija pirkti Kambodžas klīnikā


Cik tad tāds štrunts tai klīnikā maksāja?


Taizeme, Malaizija, Singapūra, Birma, Laosa, Filipīnas, Vjetnama, Bruneja, Indonēzija, Kambodža, Ķīna, Indija, Šrilanka... kopā 45 valstis.
 
StriķisDatums: Pirmdiena, 17.09.2018, 10:26 | Ziņojums # 12
Apakšpulkvedis
Grupa: Lietotāji
Ieraksti: 149
Reputācija: 6
Statuss: Offline
Quote Melnais ()
Cik tad pilienus pilināji, lai noteiktu, ka sievai malārijas nav?

Tai flakoniņā 2 pilieni vien bija - izspiedu visu, bet citiem komplektiem esmu redzējis arī lielākus flakonus.

Quote Melnais ()
Cik tad tāds štrunts tai klīnikā maksāja?

Par 2 testiem samaksāju 5$
 
StriķisDatums: Trešdiena, 28.11.2018, 18:23 | Ziņojums # 13
Apakšpulkvedis
Grupa: Lietotāji
Ieraksti: 149
Reputācija: 6
Statuss: Offline
Līdz sim biju pārliecināts ka pret malāriju nav vakcīnas. Izrādās, ka esmu kļūdījies. Tiesa gan 3+ gadus vecas ziņas. Un pati vakcīna jau veidota padsmit gadus atpakaļ. Eiropā atzīta 2015tajā. Pagaidām tā tiek pielietota bērniem.
https://www.malariavaccine.org/malaria....tss

te par rezultātiem
https://www.malariavaccine.org/news-ev....-follow

te BUJ/FAQ
https://www.malariavaccine.org/files/MVI-GSK-FAQ-FINAL-web.pdf


Ziņojums rediģēts Striķis - Trešdiena, 28.11.2018, 18:49
 
MelnaisDatums: Ceturtdiena, 07.02.2019, 09:30 | Ziņojums # 14
Ģenerālisimuss
Grupa: Administratori
Ieraksti: 2297
Statuss: Offline
Virusologiem panākumi cīņā ar malāriju

Šī informācija varētu būt interesanta ceļotājiem, kuri dodas Āfrikas, Dienvidaustrumu valstu un citu teritoriju, kurās pastāv risks inficēties ar malāriju. Kā raksta medicīnas portāls "Medical Express", tad ir panākts būtisks progress. Čikāgas Universitātes Molekulārās inženierijas institūts ir izstrādājis inovatīvu pretmalārijas vakcīnu piegādes sistēmu. Runa iet par precīzu un mērķtiecīgu ietekmi uz imūnsistēmu. Un tas dos daudz spēcīgāku imūno atbildi antivielu ražošanas veidā. Lai gan vakcīnas pret malāriju pastāv ilgu laiku, tā efektivitāte nepārsniedz 50%. Jaunā pieeja ļaus ievērojami paaugstināt šo rādītāju.

Visu to rakstu tulkot man nav laika, tāpēc interesanti var iepazīties ar šo atklājumu pa šo saiti:

https://medicalxpress.com/news/2019-02-vaccine-malaria-effective.html


Taizeme, Malaizija, Singapūra, Birma, Laosa, Filipīnas, Vjetnama, Bruneja, Indonēzija, Kambodža, Ķīna, Indija, Šrilanka... kopā 45 valstis.
 
Forums » Kopējie visai Āzijai » Jautājumi, atbildes, maršruti pa Āziju » Malārija
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Meklēšana:


Copyright MyCorp © 2023